Upadłość firmy to sytuacja prawna regulowana przez prawo upadłościowe, które określa procedury i zasady postępowania w przypadku niewypłacalności przedsiębiorstwa. Proces upadłości firmy może przyjąć różne formy, takie jak upadłość likwidacyjna, gdzie majątek firmy jest sprzedawany, aby spłacić długi, lub upadłość układowa, która pozwala na restrukturyzację zobowiązań finansowych i kontynuowanie działalności.
Analiza danych z ostatnich lat wskazuje na wzrost liczby ogłoszeń związanych z toczącymi się postępowaniami upadłościowymi przedsiębiorstw oraz restrukturyzacyjnymi. Warto zauważyć, że w ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost liczby ogłoszeń dotyczących postępowań restrukturyzacyjnych, co może świadczyć o rosnącej świadomości przedsiębiorców (również tych z Katowic, Bytomia i Śląska) o możliwościach restrukturyzacji jako alternatywy dla upadłości. Tendencję wzrostową wykazuje również liczba upadłości konsumenckich na Śląsku i w całej Polsce.
Prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może wiązać się z wieloma wyzwaniami czy problemami finansowymi, które nierzadko ostatecznie zmuszają do podjęcia decyzji o ogłoszeniu upadłości. Aby mogła mieć ona miejsce, musi nastąpić niewypłacalność spółki. Jest to sytuacja, w której firma utraciła zdolność do wykonywania swoich zobowiązań pieniężnych. Istotne jest jednak, by niewypłacalność miała charakter trwały – oznacza to, że spółka nie może uiścić opłaty wierzycielom zarówno teraz, jak i w najbliższej przyszłości. Ogłoszenie upadłości następuje więc w sytuacji, gdy spółka nie posiada płynnych środków, które mogłaby przeznaczyć na spłatę powstałych długów.
Upadłość gospodarcza czy postępowanie upadłościowe firmy przebiega w kilku etapach, które mają na celu uregulowanie zobowiązań wobec wierzycieli oraz ewentualne zakończenie działalności przedsiębiorstwa. Oto główne etapy postępowania upadłościowego firmy:
Kluczem do rozpoczęcia procedury upadłościowej jest szczegółowa analiza sytuacji finansowej i prawnej firmy. W wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem jest wejście w proces restrukturyzacji, jednak najlepiej skonsultować to z zaufaną kancelarią. Jeśli okaże się, że spółka jest niewypłacalna i nastąpi decyzja o ogłoszeniu upadłości, należy dopilnować kilku procedur. Pierwszy i najważniejszy krok stanowi złożenie wniosku o upadłość spółki z o.o. Może to zrobić każdy członek zarządu, jednak ważne, by trzymał się określonych terminów. Zgodnie z przepisami wniosek o upadłość musi zostać złożony w ciągu trzydziestu dni od momentu wystąpienia stanu niewypłacalności. Dotrzymanie terminu zwalnia zarząd z osobistej odpowiedzialności za zadłużenia.
Sąd szczegółowo bada każdy wniosek, dlatego istotne jest jego prawidłowe i dokładne wypełnienie. Dokument powinien spełniać wszelkie wymogi pism procesowych wynikających z kodeksu postępowania cywilnego. Ważne jest także doprecyzowane uzasadnienie wniosku oraz dołączenie załączników, które będą swoistym materiałem dowodowym popierającym zawarte w nim informacje. Mogą być to: bilans, aktualny wykaz majątku spółki czy wykaz tytułów egzekucyjnych lub wykonawczych. W takich sytuacjach najlepiej skonsultować się z naszym prawnikiem, który pomoże przygotować wniosek i przeprowadzi spółkę przez dalsze etapy postępowania.
Po terminowym złożeniu dokumentów, sąd je rozpatruje i wyznacza syndyka, którego zadaniem jest sprawdzenie majątku spółki oraz zweryfikowanie jej sytuacji. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, sąd wzywa wierzycieli do zgłoszenia wierzytelności. W tym momencie majątek spółki staje się masą upadłości, a zarząd traci wszelkie prawa z nim związane. Dalszą pracę pozostawia się syndykowi, który przeprowadza postępowanie upadłościowe i doprowadza do likwidacji spółki oraz spłacenia wierzycieli.
Zaliczka na koszty postępowania upadłościowego to nieodłączny element procesu. Jest to kwota, którą dłużnik musi wpłacić na poczet przyszłych wydatków związanych z prowadzeniem sprawy. Wysokość zaliczki ustalana jest indywidualnie dla każdego przypadku i zależy od wielu czynników, takich jak skomplikowanie sprawy czy liczba wierzycieli. Pokrywa ona koszty postępowania, takie jak wynagrodzenie syndyka czy opłaty sądowe. Jeśli nie jesteś pewien wysokości zaliczki w swoim przypadku, skontaktuj się ze specjalistą — pomoże oszacować potencjalne koszty.
Sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości w kilku sytuacjach. Przykładowo jeśli został on złożony przez osobę nieuprawnioną lub gdy dłużnik nie jest niewypłacalny. Możliwe jest także oddalenie wniosku przez sąd po stwierdzeniu niewystarczającego majątku do pokrycia kosztów postępowania upadłościowego. Dlatego przed złożeniem wniosku w sprawie upadłości firmy czy upadłości konsumenckiej w Chorzowie warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową oraz prawną i skonsultować się ze specjalistą.
Plan spłaty oraz wniosek o umorzenie zobowiązań to dwa kluczowe dokumenty w postępowaniu upadłościowym. Pierwszy przedstawia propozycję rozłożenia zobowiązań na raty, drugi natomiast stanowi prośbę do sądu o zwolnienie dłużnika z obowiązku spłat części lub całości długów. Oba te dokumenty wymagają starannego przygotowania i powinny być sporządzone przez doświadczonego prawnika.
Nasza kancelaria gwarantuje pełne wsparcie na każdym etapie postępowania upadłościowego spółki z o.o. Zdajemy sobie sprawę, jak istotne jest prawidłowe oraz precyzyjne napisanie wniosku, przygotowanie odpowiednich dokumentów czy dopilnowanie terminów. Z doświadczenia wiemy, na jakie aspekty zwraca uwagę sąd przy rozpatrywaniu wniosku o upadłość przedsiębiorstwa czy o upadłość konsumencką w Zabrzu i innych miastach Śląska oraz jakie kolejne kroki będą przez niego podejmowane.
Zajmujemy się dokładną analizą kondycji finansowej spółki oraz sytuacji Klienta, a także dbamy o otwarcie procedury upadłościowej firmy. Oferujemy konsultacje prawne przedsiębiorcom z Zabrza, Piekar Śląskich czy Chorzowa. Dokładamy wszelkich starań, by współpraca naszych Klientów z syndykiem, a także cały proces upadłościowy przebiegły sprawnie i bezproblemowo.
Zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego
ul. Kościuszki, 40-047 Katowice
ul. Sienna 7/2, 41-902 Bytom
ul. Mierosławskiego 5, 40-907 Bytom
Kancelaria Prawna Connecto
Copyright © 2023 Kancelaria Prawna Connecto.
NIP: 6452570354 | woj. śląskie